Yaşam

Trending:


Hedonik açlık, yeme bağımlılığına davetiye çıkarabilir! Yeme bağımlılığı ile nasıl mücadele edilmeli?

‘Tokum ama hala yemek istiyorum’, ‘Doydum ama üzerine bir tatlı olsa süper olurdu’, ‘Yiyecek için midemde yer kalmadı ama kahveye hayır diyemem’ gibi cümleleri günlük yaşamda sık sık duyarız. Bu tür cümlelerin hazdan dolayı ortaya çıkan hedonik açlıktan kaynaklandığını belirten Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, hazzın olduğu yerde bağımlılığın da görülme ihtimalinin çok yüksek olduğu uyarısında bulundu. Durumsal stres yaşayan ve buna bağlı olarak ruhsal açıdan gerilen bireylerin, yaşadıkları gerilimle mücadele edebilmek için yeme davranışı sergileyebildiğini kaydeden Aydın, stresle baş etmede yeme davranışı yerine başka davranışlar geliştirilmesini tavsiye ediyor.


3 yıldır araştırılıyordu: İklim değişikliğiyle böcekler hastalık taşıyarak Türkiye'ye geliyor

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Bitki Görüntüleme Analiz Laboratuvarı'nda 4 araştırmacı 3 yıl boyunca bitkilerin üzerinde bulunan virüsler ve canlıları inceledi. Araştırmanın sonucunda, iklim değişikliği nedeniyle hastalık taşıyan böceklerin Türkiye'ye geldiği tespit edildi. Dr. Işıl Tulum, "Tekirdağ, Lüleburgaz, Edirne, Çanakkale, Balıkesir hattında bu böceklerle çok fazla karşılaşmaya başladık. Çok farklı vektörleri de var. Bunlar daha önceden Türkiye'de olup hastalık taşımayan versiyonlarının artık hastalık taşıdığını fark ettik" dedi.


Depresyon dalgasına dikkat! Depresyonun 10 işareti

Gallup dünyanın en önemli ve güvenilir araştırma şirketlerinden biri. Yayımladığı araştırma raporu sonuçları her zaman ilgi çeker, dikkate alınır. Gallup’un yayımladığı son “Küresel duygu raporu”na bakılırsa ülkemiz maalesef “sinir, stres ve üzüntüde dünyada ilk 3 sırada” yer alıyor. Ve yine güzel Türkiye’miz anket sonuçlarına göre, “Avrupa’nın en sinirli ülkesi” çıkıyor. İnsanımızın “Dün çok güldünüz mü?” sorusuna verdiği cevap da düşündürücü. Bu konuda da “sondan ikinci” durumdayız. Kısacası ruh sağlığımız fena halde tehlikede ve bu nedenle bugünkü konumuz “ruh sağlığı”, öncelikle de “depresyon meselesi”. Hazırsanız buyurun... Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı...


Çocuklarda göz bozuklukları neden olur?

Bir çocuğa baktığımızda hemen annesine mi yoksa babasına mı benziyor diye düşünmeden edemiyoruz. Genelde anne babaya benzerken bazen de aile içinde daha uzak bir akrabaya da benzetebilmekteyiz. Hastalıklar da bunun gibidir. Anne babada olan bir hastalık çocukta ortaya çıkabilir. Bazen ise anne baba hatta büyük anneler büyük babalar bile sağlıklı iken kuzendeki, uzak bir akrabadaki hastalığın bir benzeri çocukta görülebilmektedir. Tüm bunlar genetik nedenlerle açıklanmaktadır. Tüm genetik bilgilerimizin taşındığı kromozomlardaki özellikler sonraki nesillere aktarılmaktadır. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.


Kan şekerinizin yüksek olduğunun 11 işareti! İşte o belirtiler

Kan şekerinin yüksek olduğunu anlamanın en kestirme ve kesin yolu elbette kan şeker tahlilini yaptırmaktır. Ancak kaçımız kan şekerine uygun zaman aralıklarında baktırıyor. Kaçımız bu check up’ı herhangi bir şikayet ya da şüphe olmadan düzenli aralıklarla yaptırıyor? Diyabet yani şeker hastalığının da habercisi olan kan şekeri yüksekliği bize bazı sinyalleri de vererek ortaya çıkar. Dr. Demet Erciyes yazdı...


Yemeklerden sonra bunu yapmak diyabet riskinizi sıfırlıyor

Son zamanlarda birçok kişiyi etkileyen diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklar hayatı ciddi oranda tehdit ediyor. Bu kadar bireyin etkilendiği rahatsızlıklar üzerine ise bilim insanları birçok yeni araştırmalar yapıyor. Son zamanlarda yapılan bir çalışmadaki bulgular ise yemeklerden sonra yapılacak kısa süreli aktivitelerin bir kalp hastalıklarını ve tip 2 diyabet gibi kronik rahatsızlıkları engelleyebildiğini gösteriyor… (Sabah)


Mide koruyucu kullananlar dikkat! Aklınıza gelir miydi?

Mide koruyucu kullananlar dikkat! Aklınıza gelir miydi? "Proton pompa inhibitörleri" (PPI) olarak adlandırılan mide koruyucular, dünyada olduğu gibi Türkiyede de, yağ düşürücülerden (statin) sonra ikinci sırada reçetelenen ilaç grubunda yer alıyor. 2021 yılı içinde Türkiyede bir yılda toplam 34 milyon 342 bin 307 adet, bir ayda 3 milyon 576 bin 080...


Çürüksüz dişler için diş hekimi muayenesi çok önemli

Yaşam boyu çürüksüz dişler ve genel vücut sağlığı için erken diş hekimi muayenesinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Figen Seymen, “Süt dişleri ebeveynler tarafından geçici olarak düşünüldüğü için çoğunlukla önemsenmiyor. Süt dişlerinin bakımının ve çürüklerin ihmal edilmesi, ileride yerlerini alacak olan sürekli dişlerde de çeşitli sorunlara yol açar” dedi.


Sivrisinek ısırığı sonrası görülen ateşe dikkat! 5 farklı bulaşıcı hastalığa neden oluyor

Artan sıcaklarla birlikte sivrisinek kâbusunun yeniden başladığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası ateş, halsizlik gibi bulgular görülürse, sivrisinek ile bulaşan hastalıklar akla getirilerek en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır” dedi.


Omuz ağrısı deyip geçmeyin!

Omuz eklemi hareket genişliği bakımından vücudun en hareketli eklemidir. Omuz ağrıları tedavi edilmediği takdirde kişinin hareketlerinde ciddi kısıtlamaya neden olabilir. Ortopedi Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Gökkuş, omuz ağrıları ve bu ağrılara neden olabilecek faktörler hakkında bilgi verdi. Omuz ağrılarının farklı nedenlerle ortaya çıkabileceğini belirten Op. Dr. Gökkuş, “ağrılar iç organlar yani göğüs kafesi ve karın organlarından omuza yansıyan ağrılar, omuz eklemi ve boyundan kaynaklanan ağrılar olmak üzere iki ayrı kategoride incelenebilir” dedi.


Diyet yapıyor ama kilo veremiyor musunuz? İşte zayıflamaya engel 8 hata

Sürekli diyet yapıyor fakat fazla kilolarınızdan kurtulamıyorsanız bunun bir çok nedeni olabilir. Özellikle bilinçsiz yapılan diyetler zayıflama önündeki en büyük engellerden biri. Diyetisyen Hülya Çağatay en sık yapılan 8 diyet hatasını anlattı önemli uyarılarda bulundu.


Sürekli açlık hissi gizli hastalıkların habercisi olabilir

Sürekli acıkma hissinin altında bazı hastalıkların yatabileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Buket Ertaş Sefer, “Sürekli açlık hissi yaşayan kişilerin tanı almış bir sorunu yoksa bile endokrinoloji uzmanına başvurmalarında yarar var” dedi.


Bilinçsizce zayıflamayın! Kilo verdiren sağlıklı öneriler

Kilo vermek istiyorsanız bunun için en sağlıklı yöntemi tercih etmeniz gerekir. Genellikle herkes kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak için şok ve sağlıksız diyetlere başvuruyor. Ancak bu diyetler verdiğiniz kiloları kısa sürede geri almanıza sebep oluyor ve sağlığınızı da tehdit ediyor. Sağlıklı kilo vermek için bilinçsizce zayıflamamak gerekiyor. Sağlıklı kilo vermek için ipuçları arıyorsanız bu yazımıza bir göz atın. (Posta)


Koronavirüs vakaları tırmanınca turşu satışları da hız kazandı

Son dönemde koronavirüs vakalarında yaşanan artış, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılan turşu ve turşu suyuna yoğun talebe sebep oldu.


Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nden müjdeli haber: Omicron'a özel olarak uyarlanan aşıların ne zaman geleceği belli oldu

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından kurulan BioNTech, Omicron ve onun BA.4 ve BA.5 gibi alt varyantlarına uyarlanmış iki corona virüs aşının teslimatlarına gelecek Ekim ayında başlayacağını duyurdu. Almanya merkezli biyoteknoloji firması, corona virüsün diğer varyantlarına göre daha bulaşıcı olan Omicron'u hedefleyen aşılara sonbaharda talebin artacağını aktardı ve yeni aşıların diğer varyantlara karşı da koruyucu olacağını söyledi.


Cilt, saç ve tırnak sağlığınız için bu gıdaları tüketin

Dermatoloji Uzmanı Dr. Oğuz Küçükçakır, “Öncelikle el yıkamanın çok önemli olduğu bu dönemde ellerimizi saf sabunla ya da nemlendirici etkili, katkı maddesi içermeyen cilt yapınıza uygun dermatoloğunuzun önerdiği el, yüz ve vücut yıkama ürünleri tercih edilmelidir. Özellikle alerjik bünyeli kişilerde uygun olmayan ürünlerle çok sık el yıkamak ve sonrasında cildine uygun nemlendirici ürün kullanmamak, ciltte aşırı kuruluk, kızarıklık, pullanma ve en nihayetinde egzama, sedef, gibi cilt hastalıklarının oluşmasına veya alevlenmesine neden olacaktır.


Vişnenin bilinmeyen 7 faydası

Yaz mevsiminde pazar tezgahlarında bolca gördüğümüz ve reçel, marmelat ile meyve suyunda sıkça kullanılan vişne, damağımızda bıraktığı unutulmaz lezzetin yanı sıra sağlığımız üzerinde de önemli bir rol oynuyor! Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu, vişnenin bilinmeyen faydaları hakkında bilgi verdi.


Kalbi çürüten besinler açıklandı!

Sağlığına dikkat etmek isteyen vatandaşların belirli besinleri tüketmemesinde fayda var. İçerisinde bulunan sodyum, şeker ve yüksek oranda kötü yağlar kalp sağlığı için büyük tehlike arz ediyor. Uzmanlar kalp sağlığını tehdit eden yiyeceklerin listesini açıkladı. İşte detaylar...


Tiroid hastalığı ile ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan tiroid bezinin, vücutta hayati görevleri bulunuyor. Metabolik hızın ayarlanması, merkezi sinir ve üreme sisteminin düzenlenmesi, vücut fonksiyonlarının uyum içinde çalışması ve beden ısısının dengelenmesini sağlayan tiroid bezinin az ya da çok çalışması, farklı hastalıklara yol açabiliyor. Prof. Dr. Başak Karbek Bayraktar, tiroid hastalıklarıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.


Sıcaklarda sağlıklı beslenme önerileri

Hava sıcaklıklarının ülke genelinde artışa geçtiği bu günlerde sağlık için beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Beslenme açısından bazı küçük değişiklikler yapılarak serinlik veren ve rahatlama sağlayan çözümler üretilebileceğini söyleyen Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, sağlık sorunlarını en aza indirmek için önerilerde bulundu.


Kapya biberin 9 önemli faydası

Yemeklerin vazgeçilmez sebzelerinden kapya biberin faydaları saymakla bitmiyor. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı kapya biberin faydalarını tek tek anlattı.


SMA'lı İdil Ayşe, tedavi göreceği ABD'ye mavi balonlarla uğurlandı

KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz ilçesinde SMA Tip 1 hastası 15 aylık İdil Ayşe Adakan'ın tedavi giderlerinin karşılanması için başlatılan kampanyada 1 milyon 948 bin dolar toplandı. Perşembe günü tedavi görmek üzere ABD'ye gidecek Ayşe İdil için Lüburgaz Kongre Meydanı'nda uğurlama töreni düzenlendi, gökyüzüne, 'Ayşe İdil kazandı' yazılı mavi balonlar bırakıldı.


CDC: Sosyal mesafe devri sona erdi

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC), Covid-19’a karşı mücadelede sosyal mesafe devrinin sona erdiğini duyurdu ve artık insanların birbirinden 2 metre uzakta durmasına gerek kalmadığını açıkladı. Bununla birlikte kurum, artık önlemlerin ciddi hastalığı önlemeye yönelik uygulanacağını ve bunun aşılarla sağlanacağını kaydetti.


Yaz aylarının vazgeçilmezi! Kanser ve kalp hastalıklarından koruyor

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve sofralardan eksik olmayan karpuz, kansere ve kalp hastalıklarına karşı korurken diyabet hastalarında belli oranda tüketebilecekleri yaz meyveleri arasında yer alıyor.


Vücutta eksikliği bağışıklık, beyin ve kalp hastalıklarını tetikliyor! D vitamini eksikliğine dikkat! D vitamininin faydaları

D vitamini, fosforla birlikte kalsiyumun emiliminde ve kemiklerde depolanmasında görev alır. Aynı zamanda kandaki kalsiyum ve dolaylı olarak da fosfor düzeyini de kontrol eder. Yani kemiklerimizin yapıtaşı kalsiyum ve beyin işlevlerinin etkili elemanı fosforun metabolizmasında çok etkili bir vitamin. Peki D vitamini eksikliğinde vücutta neler oluyor? Diyetisyen Muhammed Şahin konu hakkında bilgiler verdi.


Profesör artan korona ölümlerinin nedenlerini açıkladı: Delta varyantı hala etkisini gösteriyor

Son günlerden yeniden artışa geçen korona virüs ölümlerini değerlendiren Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Aramızda hala önceki dalgalarda çok ciddi ölümlere yol açan delta varyantının da olabileceğini düşünüyoruz. Yani şu anki ölümlerden büyük bir ihtimalle delta varyantı sorumludur" dedi.


Bağırsakları kurtlardan temizliyor!

İçerisindeki zengin vitaminler sebebi ile adeta şifa deposu olan kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor.


Regl öncesi duygu değişimlerine dikkat

Adet (aybaşı, menstrüasyon) döngülerinin birey üzerindeki etkilerine dikkat çeken Psikiyatri Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan, “Belirgin duygusal değişkenlik, duygu durum dalgalanmaları, kolay sinirlenme ya da kişilerarası çatışmalarda artma, belirgin olarak çökkün hissetme, umutsuzluk duyguları, belirgin olarak kaygılı hissetme ve normalde keyif aldığı etkinliklere karşı ilgide azalma bireylerde görülebilir” dedi.


Türk bilim insanları geliştirdi! Maymun Çiçeği hastalığı 1 saatte saptanabilecek

Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacıları, COVID-19’dan sonra, Maymun Çiçeği hastalığını 1 saatte saptayabilen PCR Tanı Kiti geliştirdi.


Kasık ağrısına yol açan 14 sorun

Toplumda kasık ağrısı olarak tanımlanan pelvik ağrı, karın alt bölgesi yani pelvik bölgesinin ağrısı olarak biliniyor. Kadınlar arasında yaygın olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarından biri olan kasık ağrısı, pek çok farklı nedene bağlı görülebiliyor. Genellikle gebelik kaynaklı olduğu düşünülen bu ağrı, farklı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Op. Dr. Burhan Özel, kasık ağrısı ve merak edilenleri hakkında yanıt verdi.


D vitamini eksikliği birçok kronik hastalığa davetiye çıkarıyor

Sağlıklı Yaşam Danışmanı Uzm. Dr. Murat Keklikoğlu, D vitamininin genel sağlık durumunda çok önemli bir rol oynadığına dikkat çekerek, "D vitaminin kemik sağlığını ve sağlıklı kalsiyum metabolizmasını teşvik ettiği bilinmektedir. Ancak araştırmalar sonucunda D vitamininin vücudun tüm sistemleri için kritik olduğunu belirtilmiştir. Birçok kronik hastalıkla da ilişkisi vardır” dedi.


Bu belirtiler varsa vücudunuz susuz kalmış olabilir

Su kaybının vücut için çok tehlikeli olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Taner Kaya, “Dehidratasyon, vücuttaki su miktarının azalması ile baş gösteren, yeri geldiğinde ölüme bile sebep olabilen önemli bir durumdur” dedi.


Bereketin sembolü aşure hem besleyici hem de bir şifa deposu

Diyetisyen Müge Mertcan, birlik beraberliğin ve bereketim sembolü olan aşurenin içerisindeki birçok besin ile hem besleyici hem de bir şifa deposu olduğunu belirtti.


Sıcaklardaki gizli tehlike! Bu hastalık yazın artıyor, çünkü...

Besin zehirlenmesi yaz mevsiminde oldukça sık görülen hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunun nedeni ise sıcak havalarda mikropların besinlerde daha kolay üreyip çoğalabilmeleri. Sağlık Bakanlığı verilerine göre; ülkemizde her yıl yaklaşık 6 milyon kişi besin zehirlenmesi sorunu yaşıyor. Mikropları içeren yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşan besin zehirlenmelerinin çoğu birkaç gün içinde kendiliğinden geçse de, çocuklar, ileri yaştaki kişiler, hamileler ve kronik hastalık taşıyanlar gibi risk grubundaki kişilerde hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabiliyor.


Yoğurt kilo vermeye yardımcı oluyor

Yoğurdun laktoz oranı süte göre düşüktür. Yine süte göre kalsiyum, protein ve kuru madde oranı fazladır.İçeriğinde mineralin yanı sıra B grubu vitaminleri, E vitamini ve A vitamini bulunur. Yoğurt kalsiyum açısından da zengindir. Kemik ve dişler için faydalı olduğu kadar aynı zamanda içinde barındırdığı potasyum ve magnezyum sebebiyle kas fonksiyonları ve sinir iletimleri için önemlidir. Sindirim sistemi ve bağırsak florası açısından yoğurtta bulunan probiyotikler oldukça yararlıdır.


Hayat kalitenizi yükseltecek 10 süper besin

Elbette her yiyeceğin kendine özgü eşsiz besinsel içeriği var. Ama içlerinde bazıları antioksidan aktiviteye sahiptir, beyin işleyişini düzenler, bağışıklığınızı yükseltmeye yardımcı olur, ve sizi kronik hastalıklardan korur... İşte bunlara ‘süper besin’ diyoruz... Uzman Diyetsiyen Selahattin Dönmez anlatıyor... (Sabah)


Bu besinler hafızayı çelik gibi yapıyor

Bilindiği üzere yetersiz beslenme hafızanın zayıflamasına neden oluyor. Tüketilen gıdalar beyin fonksiyonlarını etkiliyor. Hafızayı güçlendiren gıdalar arasında renkli sebzeler, flavonoidler bakımından zengin meyveler yer alıyor. İşte hafızayı çelik gibi yapan o besinler...


Araştırma: 300’den fazla dirençli bakteride etkili olan ilaç geliştirildi

ABD’de yapılan yeni bir çalışmada, tedavilere dirençli bakteriler ile mücadelede kullanılabilen yeni bir ilacın geliştirildiği açıklandı. İlaçta yer alan fabimisin bileşiğinin laboratuvar deneylerinde zatürree ve idrar yolu enfeksiyonlu farelerdeki dirençli bakterilerde etkili olduğu belirtildi.


Sağlık Bakanı Koca: Sözleşmeli kadro yaygınlaştırılacak

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sözleşmeli kadronun ilçelerden başlayarak yaygınlaştırılacağını ve sözleşmeli doktorların daha yüksek özlük haklarına sahip olacağını kaydetti.


Kavuran sıcaklarda uyuyamıyorum diyenler: Bu yöntemle derin bir uyku çekeceksiniz…

Sıcak havalarda uyumaya çalışmak oldukça zor ve sinir bozucudur. Özellikle sabah erkenden işe gideceksek durum daha da kötü olabiliyor. Uyumak için çeşitli yöntemler deniyoruz fakat hangisi ne kadar etkili oluyor bilmiyoruz… İşte bu formülle kavrulsanız bile anında uykuya dalacaksınız... (Sabah)


Gerçekten aç mısınız yoksa stresli misiniz?

Karnımızın acıkması bir nevi vücudun besin çağrısı. Ancak açlık hissetmediğimiz zamanlarda da ağır yemeklere veya atıştırmalıklara yönelme eğilimi gösterebiliyoruz. Bu durum bir noktaya kadar normal karşılanabilir. Fakat duygusal dalgalanmaların neden olduğu yemek yeme eğilimi mutlaka kontrol altına alınmalı. Doç. Dr. Halit Yerebakan anlatıyor... (Sabah)


Gıda alışverişi yaparken bunlara dikkat ediyor musunuz? Dilara Koçak yazdı...

Alışverişe çıkarken nelere dikkat ediyorsunuz? Biliyorsunuz ki doğru alışveriş için liste hazırlamak, ihtiyacınıza göre planlama yapmak atacağınız ilk adımlardan... Peki ya gıda okuryazarlığı ve gıda güvenliği? Etiket okumak sadece son tüketim tarihini kontrol etmek anlamına gelmiyor.


Çin’de yeni alarm: Langya henipavirus (LayV) nedir, belirtileri nelerdir?

Bilim insanları Çin'in kuzeydoğusunda vaka sayıları artan Langya henipavirus (LayV) adlı yeni bir virüs tanımladı. Virüsün insanlarda ateş, yorgunluk, öksürük, iştahsızlık ve kas ağrıları gibi semptomlara neden olduğu açıklandı. Virüsün kaynağının fareler olduğu sanılıyor.


'Günlük en az 2,5 litre su tüketin'

Diyetisyen Cemre Balkan, “Su tüketimi, vücudumuzdaki ozmotik dengeyi sağlamak bakımından dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Yetişkin bireylerin günlük en az 2,5 litre su tüketmesi, yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmek açısından elzemdir” dedi.


Uzman isim açıkladı: Kuraklıkla acı balda zehir etkisi arttı

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden (KTÜ) bal uzmanı Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, Düzce’de kovanlardaki balı yiyen yavru ayının baygınlık geçirmesiyle gündeme gelen acı balda zehir etkisinin, kuraklığın etkisiyle arttığına dikkat çekti. Bölgede ‘deli bal’ olarak da adlandırılan balın tüketilmemesi uyarasında bulunan Kolaylı, “Kurak zamanlarda verimi artan deli balda toksinlerin miktarı da doğal olarak artıyor. Balları tüketen insanlarda da zehirlenmeler oluyor" dedi.


Kulağınızı enfeksiyonlardan koruyacak 6 öneri

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, temizliği iyi yapılmayan havuzların ya da kirli deniz suyunun kimi zaman can sıkıcı sağlık sorunlarına yol açabildiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, “Dış kulak yolu enfeksiyonu yaz aylarında en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor” dedi.


Güneş yanıklarına asla yoğurt sürmeyin

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Haşal, güneş yanıklarına karşı yoğurt sürülmemesi gerektiğini belirterek, soğuk kompres yapılmasının daha doğru olduğunu kaydetti.


Stresimizi nasıl törpüleriz? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı...

Kronikleşen ve tekrarlayan streslerin sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri olduğu kesin.


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Levent Akyıldız’dan Kovid-19 için kış uyarısı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Türk Tabipler Birliği Pandemi çalışma grubu üyesi Yardımcı Doç. Dr. Levent Akyıldız, “Kış döneminde hem olgu sayılarımızda artış, hem de diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla iç içe geçmesi nedeniyle bunun oluşturacağı bir tereddüt hali gözlenebilir” dedi.


Aşurenin bu faydası çok şaşırtacak

Bereketin sembolü olan ve görüntüsüyle de iştah kabartan aşurenin faydalarını okuyunca çok şaşıracaksınız...