Yaşam

Trending:


Güncel tehlike: Miyopi

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Sızmaz, pandemi nedeniyle sokağa çıkması kısıtlanan okul çağı çocuklarında miyopi rahatsızlığının hızlı ilerlediğini söyledi. Prof. Dr. Sızmaz bununla birlikte ekran bağımlılığının, yakın çalışma ve gece aydınlıkta uyuma gibi etkenlerin de miyopinin ilerlemesini hızlandırdığını ifade etti.


Pakistan'da Covid-19 vakalarının artması sonrası yeni önlemler

Pakistan'da hükümet, Covid-19 vakalarındaki artış sonrası martta kapatılan Pakistan Coronavirüs Ulusal Yönetim ve Kontrol Merkezi'nin (NCOC) yeniden açılmasını kararlaştırdı.


Eriği sakın böyle yemeyin

Havaların ısınmasıyla birlikte yaz meyveleri de teker teker tezgahlardaki yerini almaya başladı. Bunlardan biri de yeşil erik. Seveninin çok sevdiği hatta yiyeceği günü iple çektiği yeşil erik, tadı kadar faydalarıyla da ön plana çıkıyor. Ekşi, sulu ve lezzetli olan yeşil erik aynı zamanda kalp sağlığını korur, cildi güzelleştirir, bağışıklığı güçlendirir, kabızlığı yok eder. İşte yeşil eriğin saymakla bitmeyecek mükemmel faydaları...


Yorgun ve bitkin hissetmenizin 4 nedeni!

Kendinizi sürekli yorgun, bitkin ve mutsuz hissedebilirsiniz. İş hayatının ya da sosyal yaşamınızın stresi enerjinizi düşürüyor olabilir. Hayatınızdaki birçok şeyden şikayetçiyseniz ve mutlu olamıyorsanız bu durum yorgunluğunuzu artırabilir. Yorgunluğunuzun sebebini merak ediyorsanız bu yazımıza bir göz atabilirsiniz. (Posta)


Her yıl 40 bin kişiyi öldüren virüsle ilgili yeni keşif: Yayılmak için insanların kokusunu değiştiriyor

Çin'de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Zika ve dang humması virüsleri, enfekte ettikleri insan ve hayvanların kokusunu değiştiriyor. Bilim insanlarına göre bu durum onları sivrisinekler için daha çekici hale getiriyor. Ardından, virüslerin bir sonraki kurbana taşınması kolaylaşıyor. Bununla birlikte her yıl, yaklaşık 40 bin kişi şiddetli dang humması nedeniyle hayatını kaybediyor.


Kavurucu sıcaklarda susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmeli

Uzmanlar aşırıcı sıcaklara karşı vatandaşları uyararak, sıcak havalarda susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini belirtti.


Nefroloji uzmanından böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gereken 5 altın kural

İleride böbrek rahatsızlığı oluşmaması için sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa Eren, böbrek yetmezliğinde dikkat edilmesi gereken 5 ana unsuru sıraladı.


BioNTech/Pfizer aşısının fiyatına zam geldi: ABD'den yeni sipariş

ABD hükümeti BioNTech/Pfizer'dan 105 milyon doz Covid-19 aşısı sipariş etti. Aşılar için şirkete 3.2 milyar dolar ödenecek. Bu da bir doz aşının fiyatının 30 doların üzerinde olduğu anlamına geliyor. Aşı ilk bulunduğunda sözleşme fiyatı 20 doların altındaydı.


Uzmanından çocuklarıyla tatile çıkacak ailelere uyarı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, çocuklarıyla tatil yapacak ailelere yaptığı uyarılarda, saat 10.00-16.00 arasında güneşten sakınılması gerektiğini belirterek, “Özellikle kız çocukları ıslak mayo ile dolaşmamalı ve üstleri değiştirilmeli” dedi.


Uzmanından maymun çiçeği açıklaması: Covid’deki gibi evlere kapanmayı beklemiyoruz

Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakasının görüldüğünü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklarken uzmanlar uyarıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Esra Ergün Alış, “Şu an ülkede görüldüğü için biz acaba ne oluyor diyoruz. Kişi kendisinde içi sıvı dolu bir lezyon gördüğünde kendisini izolasyona alırsa önüne geçmiş olur. Covid nefes yoluyla bulaşıyordu, maymun çiçeğinde en büyük bulaşma yolu; ciltte temas, ölümcüllük oranı çok düşük bir hastalık. İnsanların merak ettiği Covid’deki gibi evlere kapanmayı gerektiren bir hastalık olur mu, teorik olarak bunu beklemiyoruz, bulaştırıcılığının kontrol altına alınabileceğini düşünüyoruz” dedi.


Sıvı ve lifli gıdaların az tüketimi kabızlığa neden oluyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Çakır, çocuklarda sıkça görülen kabızlık sorunu hakkında bilgiler verdi. Sıvı ve lifli gıda tüketimine dikkat çeken Dr. Çakır, kabızlıktan korunma ve tedavi yöntemleri konusunda ailelere önemli uyarılarda bulundu.


Tiroit nodülü ve guatr tedavisinde ameliyatsız yöntem: Tiroit ablasyonu

Tiroit nodülü ve guatr tedavisinde iğne deliği kadar küçük bir yerden giriş yapılarak nodül yakılıyor. 'Tiroit ablasyonu' yönetimi bu hastalıkların tedavisinde ameliyatsız bir çözüm sunuyor.


Türkiyede ilk maymun çiçeği vakası

Türkiyede ilk maymun çiçeği vakası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor" açık...


Kronik stres ne yapar? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı...

Uzmanlara göre, Türkiye bir “yaşlı toplum” olma yolunda hızla ilerliyor. Bilindiği gibi Dünya Sağlık Örgütü “65 YAŞIN ÜSTÜ”ndeki herkesi biyolojik ve ruhsal durumu ne olursa olsun “YAŞLI” olarak kabul ediyor.


Haftalık Covid-19 tablosu açıklandı (20- 26 Haziran 2022)

Türkiye'de 20-26 Haziran haftasında 26 bin 635 kişinin corona virüs testi pozitif çıktı, 17 kişi yaşamını yitirdi.


DSÖ: Covid-19 vakaları 110 ülkede artıyor, salgın henüz bitmedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 vakalarının 110 ülkede artış gösterdiğine dikkati çekerek, salgının bitmediği uyarısında bulundu.


Çikolatada ikinci salmonella vakası

Çikolatada ikinci salmonella vakası Barry Callebaut tarafından yapılan yazılı açıklamada, Wieze kentindeki fabrikada 27 Haziranda bakteri bulunduğu bildirildi. Bunun üzerine 25 Hazirandan bu yana üretilen çikolataların tümünün satışının durdurulduğu belirtildi. Açıklamada, bakterinin bulunma nedeninin araştırıldığı, aydınlığa kavuşturulduktan sonra...


A'dan Z'ye Maymun Çiçeği: Maymun Çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor? Maymun Çiçeği virüsünde ilk belirtiler neler?

Doç. Dr. Nafiz Koçak, Maymun çiçeği virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğunu, solunum yolu ile değil yakın temas ile bulaştığının altını çizerek, “Maymun çiçeği virüsü genellikle hafif bir hastalık yapar ve çoğu hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde iyileşir. Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken, Birleşik Krallık salgınında doğrulanan Batı Afrika türünün ölüm oranı yaklaşık yüzde 1'dir” dedi.


5 yıl boyunca yediği her şeyi kusan hasta, Türkiyede tedavi oldu

5 yıl boyunca yediği her şeyi kusan hasta, Türkiyede tedavi oldu Ankarada yaşayan emekli Mihriban Gençayın hayatı, 2017 yılında mide kanseri tanısı konulduktan sonra altüst oldu. Yapılan ameliyatla midesinin tamamı alınan Gençay, hastalıktan kurtulduğunu düşünürken bu kez yediği her şeyi çıkarmaya başladı. Sürekli kusan Gençay, su bile içememeye ba...


Derinlemesine temizlik için basit ama faydalı tüyolar

Yaz her ne kadar tüm neşesi ve renkleriyle gelse de açtığımız pencerelerden giren toz ve özellikle bayram dönemindeki kalabalıklaşmanın etkisiyle kirlenen evlerimiz, daha fazla temizliğe ihtiyaç duyuyor.


Hızla yayılıyor! ABDden aşı çağrısı

Hızla yayılıyor! ABDden aşı çağrısı Maymun çiçeği virüsüyle mücadeleyi de koordine eden Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Koordinatörü Dr. Ashish Jha, yaptığı açıklamada, "sert önlemler" alacaklarını duyurdu. Yetkililer, test çalışmalarının artırılmasının yanı sıra daha çok kişinin virüse karşı aşılanmasını istedi. Bu kapsamda bulaşın yüksek olduğu...


Kadınların Alzheimer'a erkeklerden daha fazla yatkın olmasına neden olan gen keşfedildi: MGMT

Kadınların Alzheimer'a erkeklerden daha yatkın olmasının nedenini açıklayabilecek bir gen keşfedildi. ABD'de yapılan yeni bir araştırma, MGMT adlı bir genin, kadınların hastalığı geliştirme riskini yüzde 44 oranında artırdığını buldu. Gen ile Alzheimer hastası erkekler arasında ise böyle bir bağlantı yok.


Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedenlerine dikkat

Üreme çağındaki kadınlarda %5-10 oranında görülme sıklığına sahip olan polikistik over sendromu (PKOS veya PKO) kadınlarda en sık görülen infertilite (kısırlık) nedeni olarak kabul ediliyor. Ancak doğru bir tedavi süreciyle polikistik over sendromunun doğurganlığa olan olumsuz etkisi ortadan kaldırılabiliyor. Doç. Dr. Arzu Yurci, polikistik over sendromu ve hakkında bilgi verdi.


Asla birlikte tüketmeyin! Demir eksikliğini tetikleyen beslenme hataları

Demir kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yapı taşıdır. Vücudumuzda demir eksikliği olursa en önemli sonuç kansızlık (anemi) olur. Demir eksikliği anemisi dünyada en çok görülen anemi türüdür. Uzman Dr. Pelin Pak demir eksikliği ile ilgili önemli bilgiler verdi.


Karpuz-peynir ikilisine dikkat! Severek tüketiyorsunuz ama...

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek oluyor… Kalp ve kanser hastalıklarından korunmada fayda sağlıyor… Böbrek ve cilt sağlığımız üzerinde önemli işlevler üstleniyor… Uykusuzluğa karşı savaşıyor… Lezzeti ve bol su içeriğiyle yaz aylarının en favori meyvelerinden olan karpuz, A ile C vitaminleri, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin yanı sıra likopenden de zengin olması sayesinde sofralarımıza adeta sağlık taşıyor. Ancak karpuz tüketirken bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor, aksi halde yarardan çok zarar verebiliyor! Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik, karpuz tüketirken sağlığınızı riske atmamak için dikkat etmeniz gereken 6 kuralı anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu!


Her derde deva! Bağışıklığı güçlendiriyor, iltihabı azaltıyor...

Bal, propolis, polen, arı ekmeği, arı sütü, bal mumu ve arı zehri gibi arı ürünleri, birçok kronik hastalığa iyi geliyor. Çok çeşitli antioksidanlarla yüklü olan arı poleni, kanser tedavisinde de kullanılıyor Arılar ekolojik sistemin devamında büyük bir etkiye sahip... Bununla birlikte arı ürünlerinin insan sağlığına büyük katkıları var. Doç. Dr. Halit Yerebakan yazdı... (Sabah)


Siirt’te boynunda tümör olan hasta, kentte ilk kez yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştu

Siirt’te boyun ağrıları şikayetiyle özel bir hastaneye başvuran hastada tümör tespit edildi. Hasta Ali Öbüz, kentte ilk kez yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştu.


Kene ısırmasından güneş çarpmasına... Yaz aylarında 4 tehlikeye dikkat

Yaz mevsimi tüm güzellikleriyle gelse de hava sıcaklıklarındaki artış ile tatil sezonunun açılması nedeniyle doğada ve denizde daha fazla zaman geçirmemiz, birtakım tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Yaz aylarında güneş çarpması, böcek ısırıkları, suda boğulma ve burun kanamaları en sık görülen sorunlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özelikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalıkları olanlar ve hamileler, bağışıklık sistemleri ile vücut sıvı-elektrolit dengelerinin daha hassas olması nedeniyle daha fazla risk altındalar! Dr. Rıdvan Acar, yaz aylarında sık görülen sorunlarda neler yapılması gerektiğini anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.


Ödem ve toksin atan 5 süper besin!

Yanlış beslenme ya da yetersiz su içmekten kaynaklı olarak vücutta biriken toksin maddeler, vücutta şişkinlik yaratır. Vücutta biriken ödem ve toksinler olduğunuzdan daha kilolu görünmenize sebep olabilir. Kilo vermek için vücudunuzda biriken toksinleri atmanız gerekir. Toksinleri atmak için bazı besinlerin gücünden yararlanabilirsiniz. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak vücutta biriken ödem ve toksinleri atmaya yardımcı olan bu besinlerle sağlıklı bir şekilde kilo da verebilirsiniz.


İçilen suyun ideal soğukluğu ne olmalı?

İçilen suyun ideal soğukluğu ne olmalı? Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, yaz aylarında sıkça tüketilen soğuk içeceklerin mide-bağırsak sağlığına verdiği zararları açıkladı. Göral, soğuk suyun vücutta kasılmalara yol açabileceğini belirterek, "Yazın sıcak havaların gelmesi ile beraber soğuk su veya soğuk içeceklerle serinlemeye ve iç h...


Dikkat! Çürük dişler kilo almanıza yol açabilir

Kilo almak günümüzün en önemli sorunlarından biri. Bazı hastalıklar, beslenme ve hareket etme alışkanlıklarımız gibi nedenler, kilo almamıza yol açıyor. Bu nedenlerin arasında çoğumuzun çok da farkında olmadığı ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlar da bulunuyor. Çürük dişten ağız içindeki iltihaplara kadar farklı durumlar, kilo almamıza yol açabiliyor. Üstelik’ ‘tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan’ sorusu gibi ağız diş sağlığı fazla kilo alımına yol açarken, alınan fazla kilolar da ağız ve diş sağlığının bozulmasına neden olabiliyor.


Maymun çiçeğinin yayılımı nasıl önlenir?

Maymun çiçeğinin yayılımı nasıl önlenir? Türkiyede ilk maymun çiçeği vakasının tespit edilmesi üzerine uzmanlar, bu hastalığa karşı alınması gereken önlemler ve semptomları taşıyanların yapması gerekenlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke, iki alt türü bulunan maymun çiç...


DSÖ: Avrupa'da son 2 haftada maymun çiçeği vakaları üçe katlandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa'da maymun çiçeği vakalarının son 2 haftada yoğun bir şekilde artarak üçe katlandığını açıkladı.


Sıcak havalarda kalbe dikkat!

Ölüme sebebiyet veren hastalıkların başında kalp damar hastalıklarının geldiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Mete, yaz aylarındaysa daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.


Koronavirüs, grip vakasına döndü

Koronavirüs, grip vakasına döndü Sağlık Bakanlığının 20-26 Haziranı kapsayan haftalık Covid-19 vaka sayısı verilerine göre 10 bin 954 olan vaka sayısı, 26 bin 635e yükseldi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, vaka artışının aşılılarda da görüle...


BioNTech/Pfizer ABDye 105 milyon doz Covid aşısı daha verecek

BioNTech/Pfizer ABDye 105 milyon doz Covid aşısı daha verecek Pfizer ve BioNTechten yapılan açıklamada, ABD hükümetiyle bu yaz en kısa sürede teslim edilmek üzere 105 milyon doz Covid-19 aşısı tedariki için bir anlaşma imzalandığı belirtildi. Açıklamaya göre, ABD hükümeti, yeni parti için 3,2 milyar dolar ödeyecek. Söz konusu anlaşma, Omicron varya...


Araştırma: Grip aşısı yaptıran kişilerin Alzheimer'a yakalanma riski daha düşük

ABD’de yapılan bir araştırmada, grip aşısı olan kişilerin olmayanlara kıyasla Alzheimer'a yakalanma riskinin yüzde 40 daha düşük olduğu ortaya konuldu.


Sigara içenlerde kolorektal kanser riski daha yüksek

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, sigara içenlerde kolorektal kanser riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.


Maymun çiçeği hakkında bilinmesi gerekenler

Doç. Dr. Nafiz Koçak, Maymun çiçeği virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğunu, solunum yolu ile değil yakın temas ile bulaştığının altını çizerek, “Maymun çiçeği virüsü genellikle hafif bir hastalık yapar ve çoğu hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde iyileşir. Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken, Birleşik Krallık salgınında doğrulanan Batı Afrika türünün ölüm oranı yaklaşık yüzde 1'dir” dedi.


Yaşlılara 15 beslenme önerisi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Selva Oturakçıibogil, yaşlılık sebebiyle ortaya çıkan hastalıkların geciktirilmesi, önlenmesi ve tedavi edilmesi açısından beslenmenin önemli bir etken olduğunu ifade ederek, "Bu yaş grubunda oldukça sık görülen şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenme önemli bir risk faktörüdür” dedi.


Madde kullanımı beynin birçok bölgesine zarar veriyor

İnönü Üniversitesi Kampüs FM Eğitim Söyleşileri programına konuk olan Psikolog İsmail Reyhani, dinleyicilere madde bağımlılığının zararlarını ve bağımlılıktan kurtulma yollarını anlattı.


Besin zehirlenmelerine dikkat!

Besin zehirlenmelerine dikkat! Artan sıcaklıkların etkisiyle birlikte yaz mevsiminde görülen besin zehirlenmesi vakaları da arttı. Prof. Dr. Nalan Kozacı, vatandaşları gıda zehirlenmesi konusunda uyardı. "BESİN ZEHİRLENMELERİ BAZI FAKTÖRLERLE ÖLÜMCÜL OLABİLİR" Besinler aracılığı ile insan organizmasına taşınan bakteri, virüs, parazit, toksin ve kim...


Erkeklerde nabız kaç olmalı? Yaşa göre erkeklerde ortalama nabız aralığı

İnsan vücudunun işleme düzeni belirli bir şekildedir. Buna verilecek en iyi örnek ise kalp atışı yani nabızdır. Vücudun sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için kalp atışının belirli bir sayıya, düzene sahip olması gerekir. Bu durum kadınlar, erkekler ve çocuklarda farklılık göstermektedir. Erkeklerde nabız kaç olmalı? Yaşa göre erkeklerde ortalama nabız aralığı nedir detayları ile derledik.


Bu hastalık kadınlarda daha sık görülüyor! Bilim insanları araştırdı: Yeni gen keşfedildi

Bilim insanları kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen Alzheimer hastalığı için bir gen keşfettiler. Bu gen, Alzheimer hastalığının kadınlarda neden erkeklerden daha fazla görüldüğüne dair yeni bir ipucu sağladı.


Araştırma: Avrupa’daki kanserin yüzde 10’u kirlilikten kaynaklanıyor

Avrupa Çevre Ajansı tarafından yapılan yeni çalışmada, kıtadaki kanser vakalarının yüzde 10'unun kirlilikten kaynaklandığı açıklandı. Kanser ve çevre etkilerinin incelendiği ilk araştırmada, her yıl 2,7 milyon kişinin kirlilik yüzünden kansere yakalandığı belirtildi.


Covid-19 döneminde 'anne depresyonu' arttı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Tuba Eminoğlu'nun 'Kalıtsal Metabolik Hastalıklar Tanılı Çocuklarda Covid-19 Pandemisi Sürecindeki Karşılanmamış Gereksinimler' araştırmasına katılanların yüzde 40'ında, pandemi döneminde 'anne depresyonu' geliştiği belirlendi.


DSÖ’den Avrupa’ya yaz uyarısı: Covid-19 yüksek seviyelere çıkacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüsün Avrupa kıtasındaki durumuna ilişkin açıklamada bulundu. Geçtiğimiz ay vaka sayısının üç katına çıktığının altını çizen DSÖ Avrupa bölge direktörü Hans Kluge, "Avrupa bölgesindeki ülkeler daha önce uygulanan sosyal önlemleri kaldırdığı için virüs yaz boyunca yüksek seviyelerde bulaşacak" dedi.


15 dakikada bulaşıyor! Pandemide görülme sıklığı arttı! Bu hastalığa dikkat

Pandemide kapalı yerlerde geçirilen zamanın artmasıyla uyuz hastalığına yakalanan hasta oranı artış gösterdi. “Uyuz hastalığı insanlar arasında; yakın fiziksel temas aracılığıyla ya da eşyaların ortak kullanımı sebebiyle yayılım imkânı buluyor” diyen Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, önemli açıklamalarda bulundu.


Günde 10 saatten fazla uyuyorsanız dikkat!

Günde 10 saatten fazla uyuyorsanız dikkat! Kişileri psikolojik ve fizyolojik olarak etkileyen uyku, düzenli olmadığında iş hayatındaki başarıdan, sosyal ve özel hayata kadar kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Dr. Mücahit Gür, bağışıklık sisteminin de temelini oluşturan düzenli uyku uyuyan kişilerin daha sağlıklı ve hastalıkları daha kola...


DSÖden korkutan maymun çiçeği açıklaması

DSÖden korkutan maymun çiçeği açıklaması DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, basın açıklamasında, örgütün Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün yayılımına dair son gelişmeleri değerlendirdi. Avrupanın maymun çiçeği salgınının merkezi olmayı sürdürdüğünü belirten Kluge, "15 Haziran itibarıyla DSÖ Avrupa bölgesinde 4 bin 500ün üzerinde vak...