Yaşam

Trending:


İngiltere'de süper grip uyarısı: 20 bin kişi ölebilir

İngiltere'de sağlık uzmanları güçlü bir grip salgınının kapıda olduğunu söyledi. 20 bin kişinin ölebileceği belirtilirken sağlık sistemi çökebilir uyarısı yapıldı.


Hastanelerde ek randevu dönemi

Sağlık Bakanlığı randevu bulamayan hastalar için ek randevu açmaya başladı. Aynı saat, aynı dakikaya birden fazla randevu verilebiliyor. Peki ek randevu kontenjanı neye göre belirleniyor? NTV Sağlık Muhabiri Melike Şahin, ek randevuya dair merak edilenleri uygulamanın başladığı Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ile konuştu. Ek randevunun yanı sıra olağan dışı bir uygulama daha var. Bazı hastanelerde mesai dışı...


13 aylık bebeğin böbreğinden 5 santimetrelik taş çıktı

Elazığ'da 13 aylık bebeğin böbreğindeki 5 santimetrelik taş, kapalı ameliyatla çıkarıldı.


Pek çok hastalığın hissedilen ilk belirtisi! Boğaz ağrısına karşı 12 etkili öneri

Boğazda kaşınma, yanma, batma, gıcıklanma, yabancı cisim hissi… Besinleri yutmakta güçlük çekmek… Boğaz ağrısı, pek çok hastalığın en yaygın görülen ve ilk hissedilen belirtilerinden birini oluşturuyor. İyi veya kötü huylu kitlelerden yutma bozukluklarına sigaradan uyku apnesine reflüden bademcik iltihabına kadar pek çok etken sorumlu oluyor boğaz ağrısından. Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Pelin Yiğider, son dönemlerde enfeksiyona bağlı boğaz ağrılarının en sık Covid-19 nedeniyle geliştiğine dikkat çekerek, “Covid maruziyetinin erken döneminde PCR testleri negatif gelebilse de, viral yüke bağlı olarak semptomlar şiddetlendikçe testin pozitif çıkma olasılığı da artıyor. Bu nedenle şüpheli kişi veya ortam maruziyeti olan kişilerin kendilerini izole etmeleri ve kalabalık ortamlarda maske takmaları çok önemli” diyor.


Kanserle mücadeleyi kazandılar

Kanserle mücadeleyi kazandılar Meme kanserinde farkındalık ve erken tanının önemine dikkat çekmek için Ayna karşısında 5 dakika! sloganı ile hayata geçirilen pembe ayna projesi, pek çok etkinliğin bir arada olduğu festivale dönüştü. Meme Kanseri Farkındalık Festivalinde; Adan Zye meme kanserinin anlatıldığı uzman doktor söyleşileri, kanserle mücade...


Bu yiyecekleri sakın buzluğa atmayın! Zehir saçıyor

Derin dondurucular, yiyeceklerin uzun süre taze kalmasını sağlayan, çoğu zaman oldukça işimize yarayan bir beyaz eşya olarak evlerimizde yerini alıyor. Ancak bu işlevsel eşya, içine koyduğumuz besinlere göre bazı durumlarda zehirlenme vakalarına sebep olabiliyor. (Posta)


Bakan Koca'dan Covid uyarısı: Vaka sayıları artabilir

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de Covid-19 vaka sayılarının artabileceğini söyledi. Hatırlatma dozlarının önemine vurgu yapan Koca, salgının etkisini yitirdiğini belirtti. Grip aşılarının ülkeye ulaştığını ve dağıtımına başlandığını belirten Bakan Koca, "Yeterli miktarda grip aşımız mevcut" dedi.


Etlik Şehir Hastanesi açıldı

Türkiye'nin en büyük şehir hastaneleri arasında yer alan Etlik Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Erdoğan'ın "Adeta bir sağlık şehri" diye nitelendirdiği hastanede Türkiye'nin en büyük kronik yara bakım merkezi ve tek hibrit ameliyathanesi bulunuyor.


AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım Covid-19'a yakalandı

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Düzce programı sırasında gelişen semptomlar sonucu yaptırdığı Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığını bildirdi.


Prof. Dr. Yiğit: Keşke her gün nakil yapsak ama donör yok

Prof. Dr. Yiğit: Keşke her gün nakil yapsak ama donör yok Türkiyenin en köklü kamu hastanelerinden Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ocak ayında Seyrantepedeki yeni yerleşkesine taşındı ve Organ Nakli Merkezi ruhsatı da yenilendi. Hasta servisleri 5 yıldızlı otel konforunda olan merkezde, yeterli sayıda kadavradan bağış olmadığı iç...


Öznavruz vatandaşları yürümeye davet etti

Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Dünya Yürüyüş Günü” etkinlikleri çerçevesinde obeztiye dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, obezite hastalığına dikkat çekerek vatandaşları yürümeye davet etti.


Ekim ayında ne tüketmeli? Mevsimsel beslenmenin 7 faydası! Ekim ayı sebze ve meyveleri neler?

Mevsimsel beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmeye çalışmak hem kişinin sağlığı hem de gezegenimiz için oldukça önemli bir hareket. “Doğanın kışın başka yazın başka ürün sunmasının nedenleri var” diyen Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, Ekim ayında tüketilebilecek sebze ve meyveleri havuç, mantar, kırmızı turp, ıspanak, pırasa, yer elması, nane, maydanoz, yeşil soğan, kıvırcık, mandalina, nar, muz, kivi olarak sıralıyor.


Geniş kapsamlı araştırma: Covid-19 pandemisi insanlarda kişilik değişimine neden oldu

ABD'de 7 bini aşkın kişinin incelendiği yeni bir çalışma Covid-19 pandemisinin özellikle gençlerde kişilik değişimine yol açtığını gösterdi. Uzmanlar, pandeminin neden olduğu endişe ve sosyal izalosyonunun gençlerin daha az kendine güvenmesine ve zayıf sosyal ilişkiler kurmasına neden olduğunu belirterek, bu durumun etkilerinin devam ettiğini vurguladı.


İspanya'da ilk, Avrupa'da ikinci kez insanda kuş gribi tespit edildi

İspanya'nın Guadalajara kentinde bir tavuk çiftliği çalışanının kuş gribi olduğu bildirildi.


Yüzünde 50 yıldır taşıdığı kurşun ameliyatla alındı

Zonguldak’ta Kazım Koca’nın (63), 50 yıldır yüz kemiğinde bulunan kurşun ameliyatla alındı. Daha önce oluşacak sorunlardan korktuğu için ameliyat olmadığını söyleyen Kazım Koca, sağlığına kavuştu.


Aşırı terleme hastalık habercisi olabilir

Elleriniz sürekli terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorsanız. Koltuk altlarınız terlediğinde ter ya da koku önleyici ne kullansanız fayda etmiyorsa ve yalnız sıcak ortamlarda değil; gün içinde de devamlı olarak terlediğinizi düşünüyorsanız, bu durum aşırı terleme sorununuz olduğu anlamına gelir ve mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekir. Dahiliye Bölümü Uzmanları, “Aşırı terlemenin hastalıklarla ilişkisi” hakkında bilgi verdi.


Soğuk havalarda bağışıklığı güçlendiren besinler!

Sonbaharın gelişiyle soğuyan havalar grip sezonunun da açılışı olmuş oldu. Peki, grip sezonunda kendimizi nasıl koruyabiliriz, bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz? Vücudu hastalıklara karşı koruyan işleyişe bağışıklık sistemi adı verilmektedir. Hastalıklara karşı direnç sağlayabilmek adına bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Özellikle salgın hastalıkların artış gösterdiği günümüzde bağışıklık sistemini desteklemenin önemi artmaktadır. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz neleri tüketmeliyiz? Diyetisyen Gözde Karaca konu hakkında bilgiler verdi.


20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir?

Diş ağrısı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. 20’lik dişlerin çıkış süreci, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sebeple bazı kişilerde sorunsuz bir şekilde geçen diş çıkarma dönemi, kimi kişilerde yoğun ağrı ve sancılara sebep olabilir. 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir?


Maskeler kalktı, uzman isim uyardı: Bu kış bol virüslü geçecek

TÜRK Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Bu yıl ilk defa maske dahil tüm önlemler kalkmış bir şekilde kışa giriyoruz. Önlemler sayesinde korunduğumuz pek çok virüs aktif olacak" dedi. Uyarılarda bulunan Yavuz, "Acilen bu sıkı takibe geri dönmemiz gerekiyor. 1 ay içinde dünyada yeni bir Kovid dalgası da bekleniyor. Dolayısıyla toplu alanlarda maske ve el hijyenine bu yıl çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. 65 yaş üstü risk grubunun mutlaka grip aşısını yaptırması, son Kovid aşısının üzerinden 6 aydan fazla geçtiyse hatırlatma dozunu da olması gerekiyor" diye konuştu.


Mevsimsel depresyondan kurtulmanın ipuçları

Mevsimsel duygudurum bozukluğunun genellikle kasım ayında güneş ışınlarındaki azalmayla başlayıp aralık-şubat ayları arasında şiddetlendiğini söyleyen Klinik Psikolog Nida Biçen, "Mevsimsel depresyonu diğer depresyon çeşitlerinden ayıran en temel belirti kişinin semptomları sadece mevsim geçişlerinde ve hep aynı mevsim döneminde yaşamasıdır" şeklinde konuştu.


Çocuklar, SMA hastası İrem Nur'a destek için oyuncaklarını sattı

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşları 6 ile 8 yaş arasında değişen 3 kız çocuğu, oturdukları apartmanın önünde açtıkları tezgahta oyuncaklarını satarak, kazandıkları parayı 23 aylık SMA hastası İrem Nur bebeğe bağışladı. İrem Nur'un annesi Ceylan Çakto, sosyal medya hesabından çocuklara ve ailelerine teşekkür etti.


Meme kanseri tarama başvuruları pandemi öncesine göre azaldı

Meme kanseri tarama başvuruları pandemi öncesine göre azaldı Journal of the American Medical Association (JAMA) Open Networkte yayınlanan bir çalışmada pandemi döneminde meme kanseri taramalarının azaldığı ortaya konuldu. Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı´nda bu konunun önemine değinen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kinyas Kartal, taram...


Türk Kanser Derneği, meme kanserine "Dur" diyecek

Türk Kanser Derneği, meme kanserine "Dur" diyecek Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, 2020 yılında yaklaşık 2,3 milyon yeni vaka ile meme kanserinin akciğer kanserini geçerek dünya genelinde en yaygın tanı konulan kanser türü olduğunu bildirdi. "Meme Kanserine Dur Diyoruz" kampanyasıyla ilgili Türk Kanser Derneğinde yapılan ba...


Tekrarlayan ateş, eklem ağrısı, ağızda aft, bel ağrısı ve ağız kuruluğu romatizmal hastalıkların işareti olabilir

Eklemlerde ağrı ve şişliğin, romatoloji hekimine en sık başvuru nedenlerinden olduğuna dikkat çeken Romatoloji Uzmanı Dr. Şule Ketenci Ertaş; tekrarlayan ateş, eklem ağrısı ve şişliği, ağızda aft, bel ağrısı ve ağız kuruluğu” şikayetleri olan kişilerin vakit kaybetmeden romatoloji uzmanına muayene olması gerektiğini söyledi.


"Tip 1 diyabet hastalarında daha etkili"

"Tip 1 diyabet hastalarında daha etkili" Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden bir ekip yürüttükleri çalışma ile diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan yeni nesil cihazın etkisini ortaya koydu. Araştırmaya göre, İLet adı verilen ve "biyonik pankreas" olarak bilinen cihaz, diyabet hastalığının tedavisinde bugüne kadar yaygın olarak kullanılan ...


Uyuz vakalarında artış var (Uyuz hastalığı nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?)

Uyuz vakalarında son aylarda ciddi bir artış var. Uzmanlar uyuz artışına karantina sürecinde kalabalık aile ortamlarındaki kolay bulaşmanın yol açtığını düşünüyor. Vücutta artan kaşıntıyla belirti veren hastalıktan kurtulmanın en etkili yolu hijyen kuralları.


3 adımda kahve! Kahveyi ne zaman tüketmeli? Kahvenin faydaları neler? Dilara Koçak yazdı...

1 Ekim Dünya Kahve Günü’ydü. Dünyada neredeyse her yıl yaklaşık 7 milyon ton kahve tüketildiğini biliyor musunuz? Türkiye ‘çay ülkesi’ olarak biliniyor olsa da kahve tüketimimi konusunda da son derece iddialı. 2011 yılında yıllık kahve tüketimi kişi başına 350 gramken, 2021 yılı verilerinde kişi başına 1.1 kilograma yükseldiği biliniyor. Yani Türk halkı olarak kahveyi en az çay kadar sevdiğimiz ve tükettiğimiz bir gerçek. Ancak her şeyde olduğu fazla tüketimine dikkat! Yetişkinler için önerilen, tüketilebilecek kafein miktarının günlük 300-400 mg. olduğunu belirtiliyor. Bunu da yaklaşık 3-4 fincan kahveye eşdeğer olarak düşünebilirsiniz. Bu durum, kişiden kişiye göre de değişebilir, çünkü her bireyin kafein tolerasyonu farklı. Sizi rahatsız etmeyen miktarların, bir başkası için sorun yaratabileceğini unutmayın. Peki kahve ile ilgili yapılan güncel çalışmalar ne söylüyor?


Ensede ağrı sinüzit belirtisi olabilir

Pek çok kişi için can sıkıcı bir sorun olan sinüzit, kendi çeşitli şekillerde belli ediyor. Yüz sinüsleri yüzeyindeki mukozanın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan sinüzitin belirtilerinden biri de ensede ağrı olabilir.


Alerji mevsimi sonbahar! Korunmak için neler yapmalı?

Sonbaharın gelişi ile birlikte doğada yaşanan değişikliklerin bireylerin günlük yaşantısına da yansıdığını belirten Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferda Öner Erkekol, “Doğa içine kapanmaya başlarken, insanların dış ortamda geçirdiği süre azalıyor. Bu durum iç ortam alerjilerinin artmasına neden oluyor. Hapşırık, burun akıntısı, burun ve damak kaşıntısı başta olmak üzere saman nezlesi olarak bilinen ‘alerjik rinit’ şikayetleri de çoğalıyor” dedi.


Uzmanı uyardı: Bu kış bol virüslü geçecek

Son iki yıl maske takarak geçirdik. Önlemler sadece corona virüsten değil, başka enfeksiyon hastalıklarından da uzak tutmaya yaradı. Ancak artık önlemler kaldırıldı. İşte bu nedenle grip, nezle gibi son 2 yılda daha az rastlanan hastalıklarda bu kış artış bekleniyor. Uzmanlar aşı tavsiyesinde bulunuyor.


Miyop nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

En yaygın göz bozukluklarından biri olan miyopi uzağı net görememe sorunu olarak tanımlanır. Miyop olan insanlar, uzaktaki nesneleri bulanık şekilde görürler. Bu duruma neden olan başlıca faktör görüntünün retina üzerine tam odaklanamamasıdır. Peki miyop olduğunuzu nasıl anlarsınız? Detaylar haberimizde...


Ataşehir’deki özel hastanenin faaliyetleri durduruldu: Hasta yakınları tepki gösterdi

Ataşehir'de skandal görüntülerin çıktığı hastaneye bakanlık tarafında faaliyetlerini durdurma kararı alınmıştı. Faaliyetlerinin durdurulması ardından hastanede tedavi gören hasta yakınları duruma tepki gösterdi.


Normalden fazla çay tüketimi o hastalığa sebep olabiliyor

Ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen içecek olarak bilinen çay, kültürümüzde büyük bir öneme sahip. Günün hemen her saati içilebilen çay, yararları ile de pek çok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Ancak her içecek gibi çayın da fazlası vücut için birçok zarar içeriyor. Özellikle 4-5 bardaktan fazla içilen çay, bakın vücutta neye sebep oluyor...


Kayapınar’da pedallar kalp sağlığı için atıldı

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi tarafından “Dünya Kalp Günü” çerçevesinde “Sağlık İçin Hareketi Seçin” sloganı ile bisiklet turu etkinliği düzenlendi.


Göbekteki şişlik fıtık habercisi olabilir

Göbek bölgesinde gözle görünür bir şişlik ve ağrıyla kendini belli eden göbek fıtığının tedavi edilebilmesi için erken teşhis şart. Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölümü uzmanları, “Göbek fıtığı ve tedavi yöntemleri” hakkında bilgi verdi.


DSÖ'den Hindistan menşeli 4 şurup için uyarı

DSÖ, Gambiya'daki çocuk ölümlerinin ardından Hindistan menşeli 4 öksürük ve soğuk algınlığı şurubu için uyarıda bulundu. Örgütün açıklamasında, tüm ülkelere bu ürünleri tespit etme ve dolaşımdan çıkarma çağrısı yapıldı.


Ödem ve toksin atan 5 süper besin!

Yanlış beslenme ya da yetersiz su içmekten kaynaklı olarak vücutta biriken toksin maddeler, vücutta şişkinlik yaratır. Vücutta biriken ödem ve toksinler olduğunuzdan daha kilolu görünmenize sebep olabilir. Kilo vermek için vücudunuzda biriken toksinleri atmanız gerekir. Toksinleri atmak için bazı besinlerin gücünden yararlanabilirsiniz. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak vücutta biriken ödem ve toksinleri atmaya yardımcı olan bu besinlerle sağlıklı bir şekilde kilo da verebilirsiniz.


Grip aşıları e-Nabızda tanımlandı

Grip aşıları e-Nabızda tanımlandı Bakanlıkça belirlenen riskli gruplara ücretsiz uygulanan grip aşıları, e-Nabız sistemi üzerinden uygulamaya açıldı. Kişiler, e-Nabız üzerinden öncelikli risk durumlarını kontrol edebilecek. Bu kapsamda, sistemde aşı tanımlanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler, hekimlerine reçetelerini yazdırıp, bu reçet...


65 yaş üstü ve kronik hastalar için grip aşısı açıldı

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanlığı'nca 65 yaş üstü ve kronik hastalar için grip aşıları bugünden itibaren sisteme tanımlandı.


Ağızdan alınan doku şifa oldu

Ağızdan alınan doku şifa oldu 71 yaşındaki hastanın daha önce geçirdiği kapalı prostat ameliyatı sonrası oluşan idrar kanalı darlığına yönelik defalarca kanal açılması işlemine rağmen darlıkları sürekli tekrarlayınca alternatif çözüm arandı. Bandırma Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Üroloji Polikliniğine idrar yapma zorluğu ile başvurusu neticesinde Ö...


Haiti'de kolera 3 yıl sonra yeniden çıktı

Haiti'de 3 yıl sonra kolera kaynaklı ölümler gerçekleşti. Çetelerin yönetiminde olan bir mahallede 8 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.


Grip aşılarında eczaneden satış başladı

Grip aşılarının eczaneden satışı başladı. Aşılar daha önce 65 yaş üstü ve kronik hastalar tanımlanmıştı. Bugün itibarıyla isteyenler ücret karşılığında grip aşılarını satın alabilecek.


Hipermetrop nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hipermetrop, göze gelen ışınların retinanın arkasında odaklanması sonucu meydana gelen bir göz kusurudur. Hipermetroplar uzağı görebilirken, yakındaki nesneleri net göremezler. Hipermetropi bir hastalık değil, göze gelen ışığı kırma kusurudur. Hipermetropun belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?


Sağlık Bakanlığı atama başvuruları için süreyi 3 Ekime uzattı

Sağlık Bakanlığı atama başvuruları için süreyi 3 Ekime uzattı Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama başvuruları için süre 3 Ekime kadar ...


Kornea sivrileşmesi için deneysel tedavi: Tüm hastalar görmeye başladı

İsveçli bilim insanları görme kaybına neden olan "kornea sivrileşmesi" rahatsızlığına alternatif bir tedavi bulduklarını açıkladı. Normalde kornea implantı ile çare aranan hastalık, hayvanlardan elde edilen bir protein sayesinde tedavi edilebilecek.


Spor yaparken sakatlanmayı önleyen 5 önemli kural

Sabah erken saatlerde masa başına geçip akşam mesai bitimine kadar saatlerce oturarak çalışmak… Masa başında çalışanların en büyük sorunu uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak oluyor. Hareketsizlik ise zor bir durum, zira aynı pozisyonu sürdürebilmek için kaslarımızı devamlı kasmamız gerekiyor. Bu durum da özellikle omuz, kol ve el bölgesinde çokça ağrılara neden oluyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Arel Gereli, 26 Eylül - 2 Ekim Ofiste Sağlık ve Farkındalık Haftası kapsamında, masa başında çalışanların spor yaparken sakatlanmamaları için önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.


Psikolojik hastalıklar yılda 12 milyar iş gününü ziyan ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), depresyon ve anksiyete gibi psikolojik hastalıklar nedeniyle her yıl dünya genelinde 12 milyara yakın iş gününün ziyan olduğunu açıkladı.


Spor yaparken nasıl beslenmek gerekiyor? Sağlıklı yaşam koçundan önemli tüyolar

Sağlıklı yaşamak ve kilo vermek için herkesin hayatına sporu eklemesi gerekiyor. Bununla birlikte akıllara spor yaparken nasıl beslenmek gerektiği sorusu da geliyor. Sporcularda beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri Sabah'a anlatan sağlıklı yaşam koçu Jale Mahmudova, "Potein ne kadar önemliyse sağlıklı yağlar ve saf karbonhidratın vücuda sokulması bir o kadar önemlidir. Ayrıca bu oranlar cinsiyet fark etmeksizin aynıdır" dedi.


Astigmat nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Astigmat, kornea veya göz merceği kavisinin normal şekilde olmamasının bulanık görmeye yol açtığı, yaygın bir göz kusurudur. Işık göze girdiği zaman anormal kavislenmeye bağlı olarak retinada doğru şekilde odaklanamaz ve net olmayan bir görüntü oluşur. Çocukları veya yetişkinleri etkileyebilir. Peki astigmat neden olur, tedavi yöntemleri nelerdir?


Nemfomani (Hiperseksüalite) nedir? Belirtileri nelerdir?

Nemfomani kadınlarda kontrol edilemeyen aşırı cinsel istek, aşırı seks yapma eylemi ve cinsel dürtülere direnememe durumlarında kullanılan bir terimdir. Nemfomani, zorlayıcı cinsel davranışa ek olarak, düşünme sorunları, istenmeyen tekrarlayan düşünceler (takıntı), suçluluk, utanç veya yetersizlik duygularını da içerebilir. Peki nemfomani nasıl tedavi edilir?